Hallituksen esitys Miesten tasa-arvo ry:n Miespoliittiseksi ohjelmaksi 28.1.2011

Miesten tasa-arvo ry:n hallituksen esitys yhdistyksen Miespoliittiseksi ohjelmaksi julkaistiin 27.1.2011.

 

Edellisellä viikolla yhdistyksen edustaja antoi asiantuntijalausunnon Eduskunnan Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan vieraana Hallituksen tasa-arvopoliittisesta selonteosta. Lausunnon sisältö perustui Miespoliittiseen ohjelmaan.

2 kommenttia

[…] Se hyv√§ puoli Huuskon tempauksesta oli, ett√§ sain siit√§ taas aiheen yhdelle blogikirjoitukselle. Tosin noita aiheita on jonossa odottamassa ihan liikaa, ei yhden apinan aika kaikkeen maailmanparannukseen riit√§. Tarkoitus on siis kommentoida Laasasen ‚ÄĚvaalikonetta‚ÄĚ eli vastata h√§nen huumorimielell√§ (?) esitt√§miins√§ teeseihin, joilla mitataan vastaajan tasa-arvokelpoisuutta. Tied√§ sitten, kuinka paljon siin√§ oli huumoria, sill√§ v√§itt√§m√§t oli revitty Miesten tasa-arvo ry:n miespoliittisesta ohjelmasta. […]

Leino Kimmo lokakuu 1st, 2011

Suomen ”Tasa-Arvo” ja ”Yhdenvertaisuuslaki” ovat sitten kumma juttu : paperilla kaikki n√§ytt√§√§ ainakin suuremmilta osin hyv√§lt√§, mutta kun ”oikeuslaitos” ryhtyy hommiin ”lainlaatijoineen” on tulos; kuin panssarivaunulla ajettu !

Tuulesta eivät ole temmatuja perustelut edellämainituille kommenteille !

Edes Suomen Eduskunta enemmist√∂ll√§ ei voi mit√§√§n ”telaketjufeministien” etenemiselle ”lains√§√§d√§nt√∂√§” laadittaessa ! T√§ss√§ tapahtumaketju, joka puistatuttaa viel√§kin : 2002 poistettin isyyslaista ”er√§iss√§” tapauksissa ”tarpeeton” aviomiesten haasteoikeus aviolapsiin n√§hden lains√§√§d√§nn√∂ll√§, vaikka samat lainlaatijat aikaisemmin olivat allekirjoittaneet kansainv√§lisen sopimuksen Kaikkinaisen Naisen Syrjinn√§n Poistamisesta; joka Suomeen ratifioidussa versioissa kuitenkin koskee my√∂s miehi√§ ( siis teoriassa: Suomen ”oikeuslaitoksessa” siihen ei mies saa vedota, t√§st√§ on l√§isk√§isty allekirjoittaneelle jopa maksuja ). Kun ongelma havaittin 2004 – 2005 siirtyi OM Koskinen hiljaa sivuun est√§en n√§in presidentin- ja ministerinvastuuasian k√§sittelemisen julkisesti ennen presidentinvaaleja ! Todisteena tuosta episodista on Eduksunnan Oikeusasiamiehen p√§√§t√∂s 876/2/05, ettei poliisilla ole oikeutta suorittaa esitutkintaa kansalaisen sille ilmoittamassa presidentin- ja ministerinavstuuasiassa ! Ja feminismi Suomessa on niin suuressa ” herrojen” suojeluksessa, ett√§ tuo p√§√§t√∂s annettiin ”laillisuutta” valvovalta ”toimistolta” ulos vasta 20.12. 2007 ! Eli siis ”oikeusasiamiehentoimisto” antoi ”maan tavan” mukaisesti ”vaalirauhan” ”er√§√§lle” preidenttiehdokkalle; joka v√§h√§t valitt√§√§ miesten ihmisoikeuksista ! Todistuskin tuolle edell√§mainitulle toiminnalle saatiin 2008, kun presidentti ja oikeusministeri yhdess√§ veiv√§t asetuksella 84/2009 HAASTEOIKEUDEN ”perhepoliittisissa” asioissa ”Yhdenvertaisuuslain” nojalla ( oliko kosta vai mik√§ ) Karmeinta asiassa on, ett√§ EU:lta saatujen nootien takia EDUSKUNTA ENEMMIST√ĖLL√Ą 2008 s√§√§ti KAIKENKATTAVAN Yhdenvertaisuuslain; josta siis miehi√§ eniten auttava osio ”perhepolitiikka” vedettiin TAKAUTUVASTI pois, edes haaste ja rikosilmoitus perhepoliittisesta lains√§√§d√§n√∂llisest√§ syrjinn√§st√§ ei edennyt ei EIT;ss√§ eik√§ Suomen ”oikeuslaitoksessa” lains√§√§d√§nn√∂n muutoksista huolimatta; tai juuri siksi ?

Suomessa siis ”tasa-arvon” mallimaassa ihminen; joka pyrkii YK:n huippuvirkaan ”tasa-arvon” kilvell√§ ratsastaen voi vied√§ kokonaisen kansaryhm√§n ihmisoikeudet, jotka Eduskunta enemmist√∂ll√§ on sille vihdoin ja viimein on taistelun j√§lkeen antanut my√∂s ”perhepoliittisissa” asioissa !

Edell√§mainittu tarina on tosi, ja Suomen ”oikeuslaitoksen” mukaan sen voi ”lasten” ihmisoikeuksia vaarantamatta julkistaa 2066 ! Johon asti on tarkoitus MIESTEN ihmisoikeudet pit√§√§ poljettuina ? 2060-luvulla lienee Eduksunnan Oikeusasiamiehentoimistokin antaneen julkisuuteen lopulta taustat Eoa p√§√§t√∂ksen 876/2/05 presidentin- ja ministerinavstuuasialle ! 8.9. 2005 tekem√§ni rikosilmoitus ja 9.12. 2005 tekem√§ni syyteilmoitus Valtakunnasyytt√§j√§nvirastoon kai pysyv√§t ”kellumassa” 2060 – luvulle asti, jotta asia silloin saadaan p√§√§t√∂kseen ?

Edell√§mainittua taustaa vasten en yht√§√§n ihmettele Petri Honkasesta tehty√§ rikosilmoitusta vihapuheista ! Koska koko Euroopasta ei l√∂ydy Braxin junaileman Kansainv√§lisen Rikostuomioistuimen ”organisaatiomuutoksen” j√§lkeen toimivaltaista tahoa k√§sittelem√§√§n Suomen osalta Lains√§√§d√§nn√∂llist√§ Lapsiin ja Miehiin kohdistettua syrjint√§√§ ik√§v√§ kyll√§ joudun tulemaan Petrin kanssa samaan johtop√§√§t√∂kseen … laillisin keinoin eteneminen on estetty Suomessa ? Miesten ihmisoikeuksien puolustaminen on kriminalisoitu Suomessa … t√§ss√§ ote Asianajoliitton kuuluvan asianajan k√§r√§j√§oikeuteen toimittamasta vastineesta/haasteesta : koska Kimmo Leino on valittanut Maistraatin p√§√§t√∂ksest√§ Eduskunan Oikeusasiamiehelle, ja asia siksi on mutkistunut tulee h√§nen maksaa vastapuolen oikeudenk√§yntikulut. Nimeomaan Eduskunnan Oikeusasiamies totesi hankikirjoittajan ja lastenvalvojan toimineen Suomen Lain vastaisesti ja siksi kippasi asian k√§r√§j√§oikeuteen !

Suomessa siis jo asianajajat n√§ytet√§√§n kouletettavan siten, ett√§ he luontaisetsi suojelevat virkarikollisia virkamiehi√§ ja v√§h√§t v√§litt√§v√§t ”tasa-arvolaeista” ! Jopa EIT:n suomalaisjaos tuli lopputulemaan, ett√§ asia pit√§√§ haudata ja tuhota kaikki asiakirjat p√§√§llikk√∂tuomarille l√§heteyst√§ j√§√§viystutkintapyynn√∂st√§ huolimatta !

Vein asian ns. loppuun asti, koska sen kautta olisi saatu todellinen kuva suomen miesten ihmisoikeuksista ja tasa-arvosta sek√§ saatu aikaiseksi sellainen keskustelu, joka olisi tuonut esille todelliset lains√§√§d√§nn√∂n ongelmakohdat miesten n√§enn√§isen ”tasa-arvon” puuteissa !

Viimek√§dess√§ siis jopa Eduskunnan yli k√§veltiin, jotta asia pysyisi salassa ja poissa tahraamasta ”ihmisoikeuksien” mallimaan kilpe√§ ?

Nyttemin EIT ”organisaatiota” on Kansainv√§lisen Rikostuomioistuimen tavoin muutettu; eiv√§tk√§ Liisa Mariaporin tapauksen kaltaiset voitot en√§√§ taida olla Suomen kansalaisille mahdollisia edes ”ihmisoikeustuomioistuimessa” ?

Edell√§mainituin omakohtaisiin kokemuksiin ja jo julkaistuihin julkisiin tietoihin perustuen hallituksen ehdotus on 100 % oikein ja paikallaan, mutta joudumme odottamaan taas uutta eduksuntaa ja presidentti√§, jotta sit√§ todenteolla p√§√§st√§√§n viem√§√§n eteenp√§in koska ”perhepoliittisten” syrjint√§asioiden k√§sittely on ”lains√§√§d√§nn√∂ll√§” keskeytetty ? ( asetus 84/2009) … EI SIIS HAASTEOIKEUTTA !